• Wysyłka w 24h
  • Darmowa dostawa od 129 zł

Magazyn Salonu Pupila

Jakie kolory widzi pies?

oczy psa czarnego

Czy psy widzą kolory?

Zaraz dowiesz się jak wygląda świat widziany oczami psa.

Ile razy zdarzyło Ci się zastanawiać czy psie oko Twojego ukochanego Pupila widzi kolorową piłkę w trawie? Od dawien dawna sądzono, że psy nie potrafią rozróżniać kolorów. Powszechna opinia o tym, że psy są daltonistami była (i być może jest nadal) przekazywana pomiędzy właścicielami tych czworonogów. Okazuje się jednak, że psy rozróżniają kolory. Wraz z postępem nauki w tej dziedzinie udowodniono, że psy nie są ograniczone tylko do czerni i bieli. Naukowcom udało się odkryć w jakich kolorach widzi Cię Twój najlepszy psi przyjaciel.

Czy mój pies jest daltonistą?

Szukając odpowiedzi na to pytanie warto najpierw zasięgnąć trochę podstawowej wiedzy z lekcji anatomii. Ludzie posiadają w swoich oczach dwa główne typy komórek: czopki oraz pręciki.

Czopki w oku odpowiadają za widzenie trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB, z ang. Red, Green, Blue). W zależności od stopnia pobudzenia każdego z typów czopków człowiek widzi określony kolor. Zmiany poziomu oddziaływania na każdy z czopków pozwalają na różne kombinacje tych trzech barw. W taki sposób powstają miliony odcieni, które postrzegamy jako kolory. Dla przykładu – jeśli wszystkie trzy rodzaje czopków są pobudzone tak samo silnie – widzimy kolor biały.

Pręciki z kolei zapisują zmiany jasności. Pręciki są dużo bardziej wyczulone na światło niż czopki. Z tego względu, gdy zapada zmierzch, czopki, które odpowiadają za rozróżnianie barw a jednocześnie nie posiadają wystarczającej czułości na światło, sprawiają, że wszystko wydaje nam się szare. Dużo mocniej pracują wtedy pręciki, dlatego o zmierzchu nie tracimy zupełnie widzenia.

W tym miejscu dochodzimy do pierwszej różnicy – psy posiadają tylko dwa rodzaje czopków. Oznacza to, że nie są całkowitymi daltonistami, ale ich zdolność widzenia barw jest ograniczona. Najprawdopodobniej nie potrafią odróżnić koloru limonkowego od soczyście zielonej trawy.
W zamian za to ich oczy posiadają więcej pręcików. Jak łatwo się domyślić wzrok psa jest więc dużo bardziej wyczulony na subtelne i odległe ruchy w ciemności. Nie bez powodu natura na przestrzeni lat pozwoliła psom zaistnieć w roli idealnych łowców. Dodatkowo psy mają warstwę tapetum na oczach, która odbija światło z powrotem przez siatkówkę. Z jednej strony pozwala to jeszcze bardziej poprawić widzenie w ciemności, ale z drugiej mocniej zaburza ostrość widzenia.

pies oczy maly

 

Jakie pies widzi barwy?

Nasz Pupil niestety nie zobaczy tęczy w całej swojej okazałości, ale na pewno bardzo dobrze widzi kolor niebieski i żółty. Dzięki badaniom można przyjąć, że kolor żółty jest dla psa bardzo ważny. Widzi go bardzo dobrze, ale niestety zamiast mocnego zielonego lub pomarańczowego nasz piesek myśli, że przedmioty są żółte. Drugim kolorem jest niebieski. Jego również nasze psiaki rozpoznają bardzo wyraźnie. Dlatego, gdy soczyście żółtą piłkę tenisową rzucisz swojemu pupilowi on bez wahania rzuci się w pogoń, gdyż po pierwsze zobaczy ją bardzo dobrze na kontrastującym błękicie nieba, a po drugie jego wzrok nie zgubi żółtego obiektu w najprawdopodobniej szaro brązowej dla niego trawie.

 

pies oczy jakie kolory widzi pies

 

Jak możemy wykorzystać widzenie kolorów przez psa?

Wiemy już jak psy widzą świat oraz jakie kolory pies widzi najlepiej. Wiedza ta może się przydać, gdy będziemy kupować chociażby kolejną zabawkę dla psa. Wykorzystajmy bardzo dobre widzenie psa w kolorach żółtym oraz niebieskim i wybierzmy zabawki właśnie w tych barwach. Psy bardzo dobrze potrafią dostrzec kontrast w kolorach, ale przez ograniczone widzenie barwy czerwonej i zielonej nie kupujmy kolejnej piłeczki w tych kolorach. Aportowanie jej będzie wtedy dla naszego pupila na pewno utrudnione. Jeśli właśnie uczysz swojego pieska aportować, wybierz taką zabawkę, która nie zleje się dla jego wzroku z tłem.
Jeśli chodzi z kolei o inne akcesoria dla psa jak chociażby szelki dla psa lub obroże dla psa warto wybierać kolory, które dla innych czworonogów nie będą atrakcyjne. Czyli w tym wypadku idealnie sprawdzą się odcienie zielonego i czerwonego. Tych barw pozostałe psy mijające Twojego pupila praktycznie nie zauważą, a co za tym idzie, nie spowodują ewentualnej ochoty na ich agresywne działania.

 

pies aportuje 2

 

Świat widziany oczami psa

Mamy nadzieję, że tych kilka informacji związanych z tym jak psy postrzegają kolorowy, otaczający je świat, pozwoli Ci lepiej poznawać ich zachowanie i przyczynią się do jeszcze lepszych wyborów przy kolejnych zakupach. Gorąco zachęcamy nie tylko do śledzenia naszego magazynu, ale również odwiedzin naszego sklepu dla psa, w którym oprócz kolorowych akcesoriów możecie znaleźć bardzo dobre jakościowo karmy dla psa w przystępnych cenach.