• Wysyłka w 24h
 • Darmowa dostawa od 129 zł

Magazyn Salonu Pupila

Jakie legowisko dla psa?

blog legowisko dla psa 1

Czy legowisko jest dla psa w ogóle potrzebne?

Każdy z nas, po ciężkim dniu w pracy, uwielbia ułożyć się w wygodnym miejscu i po prostu się zrelaksować, wypocząć. Odpoczynek jest niezbędnym elementem życia każdego organizmu. Zarówno Twoim jak i Twojego najbliższego Pupila – psa. Każdy pies powinien mieć wydzielone, tylko swoje miejsce, do którego będzie mógł wrócić w każdej chwili, by się zrelaksować i odstresować. Idealnie wpasowują się tutaj wygodne legowiska dla psów. Niezależnie czy posiadasz dużego psa czy pałasz miłością do małych psów.

Psy potrzebują legowisk tak jak Ty potrzebujesz wygodnego łóżka.

Doskonale wiemy jak sen wpływa na nasze samopoczucie. Gdy czujemy się wyspani od razu mamy ochotę do dalszego działania. Identycznie jest z naszymi psami. Jako odpowiedzialni właściciele psów naszym obowiązkiem jest przygotować psu legowisko, które będzie dopasowane do jego wielkości, a także zachowania i charakteru. Psia kanapa pozwoli cieszyć się zdrowiem przez długie lata, gdyż zapewni bezpieczną przystań na odpoczynek.

 

blog legowisko dla psa 2

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Wybierając legowisko powinniśmy w pierwszej kolejności wiedzieć jakie wymiary ma nasz pies. Wystarczy zmierzenie jego długości. Pomiaru dokonujemy przeważnie od szczytu głowy do początku ogona. Tutaj ważna uwaga: jeśli aktualnie nasz Pupil jest szczeniakiem dowiedzmy się jaką osiągnie długość po osiągnięciu dorosłości. Dobrze jeśli legowisko będzie służyć naszemu psu również w kolejnych lata psiego życia. Pies przyzwyczai się do swojego legowiska i będzie to dla niego zawsze miejsce, w którym poczucie bezpieczeństwa i odpoczynek będą grały główną rolę. Dlatego dobierzmy legowisko do jego maksymalnych rozmiarów. W zbyt dużym legowisku, tymczasowo, zawsze możemy dołożyć inne miękkie elementy jak poduszki czy różnego rodzaju „wypełniacze”. Najlepsze legowisko to takie, które będzie zarówno dobrze dopasowane, ale również takie, do którego przyzwyczai się nasz Pupil i chętnie będzie z niego korzystał.

W tym miejscu dochodzimy do drugiego ważnego aspektu – charakteru Twojego pieska. Tylko Ty wiesz najlepiej w jakiej pozycji lubi spać. Dobierz mu takie legowisko, aby wygodnie mógł przyjąć pozycję do odpoczynku. Na rynku istnieją zarówno małe legowiska jak również większe, z rantem lub podobne do materacy. Jeśli Twój pies uwielbia być otoczonym również z góry – wybierz mu legowisko typu domek.

blog legowisko dla psa 3

Jakie cechy powinno mieć legowisko dla psa?

Jeśli zastanawiasz się nad cechami dobrego legowiska dla psa najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na pytanie: co zapewni mojemu psu komfort i zdrowy odpoczynek?

Duży wybór legowisk na pewno nie ułatwia nam tego zadania, gdyż każdy z producentów zachwala swoje zastosowane w nich rozwiązania. Oprócz rozmiaru, który jest najważniejszym parametrem przy wyborze legowiska istnieje kilka innych cech, które warto prawidłowo dobrać w przypadku kupna dobrej, osobistej „kanapy dla psa”:

 • rodzaj legowiska – na rynku istnieją różne rodzaje legowisk różniące się kształtem. Wyróżnić można legowiska typu:
  • kanapa: oparcie występuje dookoła całego posłania, jest w pełni otwarte, ale rant pozwala naszemu pupilowi oprzeć głowę w dowolnym miejscu i jednocześnie poczuć się otulonym dookoła. Jest to dobry rodzaj dla psów, które szukają miejsc przytulnych, czasem ciasnych, które lubią zwinąć się w kłębek i czują się bezpieczniej będąc dookoła otoczonym.
  • budka – dobre rozwiązanie jeśli Twój piesek uwielbia ciszę, spokój i całkowite odizolowanie się w trakcie relaksu i drzemki. Idealnie sprawdzi się dla pupili, które są często zestresowane.
  • materac – są to legowiska bardzo podobne do kanap, ale bez rantów, boków. Jeśli nasz pies uwielbia odpoczywać w dowolnej pozycji, również czasem bezpośrednio na podłodze, taki rodzaj legowiska mu to również zagwarantuje.
  • poduszka – z wyglądu przypominają normalną poduszkę, często są wybierany dla psów małych i średnich.
 • materiał – niezwykle ważny parametr. Powinniśmy szukać legowiska, w którym zastosowano materiał miękki, a zarazem łatwy w czyszczeniu. W tym wypadku ważny jest nie tylko komfort czworonoga, ale również higiena i jego zdrowie. Zapewnimy mu to, jeśli legowisko będzie zawsze czyste i nie spowoduje niepożądanych reakcji zdrowotnych. Niektóre legowiska posiadają zdejmowany pokrowiec, który z łatwością można wyprać. Często się zdarza, że wypranie całego legowiska w odpowiednio niskiej temperaturze nie spowoduje żadnych, złych skutków ubocznych. Warto również zwrócić uwagę czy materiał będzie odporny na zadrapania i otarcia, szczególnie jeśli posiadamy dużego psa. Z kolei dla małych piesków miękkie i przyjemne w dotyku materiały nie powinny zostać uszkodzone nawet przez najbardziej ruchliwe zwierzaki.
 • wypełnienie – ostatnia z cech legowiska, którą warto dobrze dobrać. W ofercie legowisk znajdziesz legowiska, które są wykonane z materiałów antyalergicznych. Wata silikonowa jest tym wypełniaczem, które jest szczególnie przeznaczony dla psów alergików. Innym materiałem może być specjalny granulat, z którego wykonuje się przeważne duże legowiska. Podobnie jak w przypadku materacy dla nas – również dla naszego czworonoga możemy wybrać legowisko wykonane z pianki poliuretanowej. To rozwiązanie zapewni naszemu pupilowi odpowiedni komfort wypoczynku z uwagi na swoje właściwości termoizolacyjne.

 

blog legowisko4

 

Niezależnie od tego jakie legowisko wybierzemy powinniśmy zawsze dążyć do tego, aby nasz pies chciał z niego korzystać.
Powinniśmy dbać o jego czystość, ustawić w dobrym miejscu i zachęcać pieska do odpoczynku właśnie w nim.

To właśnie legowisko powinno być dla naszego pupila jego osobistym łóżkiem do spania. Nasz pupil na pewno się nam za to odwdzięczy.

 

W naszym sklepie oferujemy kilka rodzajów legowisk dla psa